”Karelia Ikkunan asiakkaat ovat tyytyväisiä yrityksen tapaan hoitaa projektit vaivattomasti: laadukkailla tuotteilla ja ammattitaitoisesti asennettuina”, kertoo Karelia ikkuna Oy:n toimitusjohtaja Otto Ahtonen.
Karelia Ikkunalla on Joensuussa kaksi toimipaikkaa, Hammaslahdessa ja Kuurnankadulla. Molemmissa valmistetaan puu-alumiini-ikkunoita lähes 90 ammattilaisen voimin. Karelia ikkuna on viime vuodet panostanut henkilöstön osaamiseen sekä tehtaiden tuotantolinjojen automatisointiin. Pitkälle automatisoitu tuotanto helpottaa paitsi työntekijöiden työtaakkaa myös varmistaa laadukkaiden puisten ikkunapuitteiden valmistuksen sujuvasti ja virheettömästi.
Karelia Ikkuna valmistaa vuosittain noin 100 000 ikkunaa. Yhtiö on Suomen suurin kotimaisessa omistuksessa toimiva ikkunavalmistaja.
Lue koko artikkeli näköislehdestä sivulta 15.
Pohjois-Karjalan Yritysmaailma 4/2018