
Metsä Groupin tekoälysovellus uudistaa taimikonhoitotöiden hinnoittelun

23.01.2026 | Maa- ja metsätalous
Metsä Group tuo taimikonhoitotöiden suunnitteluun ja hinnoitteluun lisää tarkkuutta, ennakoitavuutta ja läpinäkyvyyttä ottamalla käyttöön uuden satelliittikuva- ja paikkatietoaineistoihin pohjautuvan tekoälysovelluksen.
Sovellus mahdollistaa kiinteän hinnan antamisen varhaisperkaus- ja taimikonharvennustöille jo tarjousvaiheessa, eikä hinta muutu taimikonhoitotyön jälkeen. Hinnoittelu perustuu Metsä Groupin kehittämään ainutlaatuiseen menetelmään, joka mallintaa kohteessa käytettyä työaikaa. Se huomioi myös työvaikeuden vaihtelun kohteen sisällä. Mallinnuksessa hyödynnetään aiemmin toteutettujen kohteiden yhteydessä mitattua sijaintitarkkaa työaikatietoa, satelliittikuvia sekä laajoja ja monipuolisia paikkatietoaineistoja.
Taimikonhoidolla varmistetaan, että puut saavat riittävästi kasvutilaa ja ne järeytyvät nopeasti, eli metsät pysyvät elinvoimaisena ja kasvavat hyvin. Siten oikea-aikaisesti ja laadukkaasti tehty taimikonhoito lisää metsän tuottoa.
– Metsä Group on kehittänyt viime vuosina lukuisia uusia sovelluksia puukaupan ja metsäpalveluiden suunnittelun ja toteutuksen tueksi. Nyt lanseeraamamme tekoälysovellus on askel kohti ketterämpää ja läpinäkyvämpää metsänhoitotöiden suunnittelua ja toteutusta, millä tavoittelemme metsänomistajien entistäkin parempaa asiakaskokemusta, sanoo Metsä Groupin puukauppa- ja metsäpalvelujohtaja Juho Rantala.
Metsä Group on tehnyt tekoälysovelluksen kehitystyötä ja testausta yhteistyössä metsänhoitoyrittäjien kanssa. Sievissä asuva metsänhoitoyrittäjä Juho Hiltula osallistui kehitystyöhön tallentamalla syksyn 2025 ajan tietoja työkohteistaan ja niiden vaatimasta työajasta.
– Neljän kuukauden kokemuksen perusteella tulokset vertautuvat toisiinsa hyvin. Uudesta hinnoittelumallista tulee tasapuolisempi sekä metsänomistajalle että metsurille, kun kaikilla on tieto työmaan vaikeudesta ja hinnoittelusta ennen työn aloitusta, kiittää Hiltula.
Lähde Metsä Group
Haluatko oman yrityksen esille tähän?
Katso myös tämä

NT Works palvelee metsä- ja maataloutta tinkimättömällä laadulla ja toimitusvarmuudella
NT Works teroittaa puunkorjuussa käytettävien teräketjujen lisäksi mm. hakkurien ja paalainten terät.
Maa- ja metsätalous

Metsä Groupille metsänomistaja on ykkösasia
"Pyrimme siihen, että metsänomistajien tuottamalla puulla on arvoa ja kysyntää", kertoo Metsä Groupin Seinäjoen piiripäällikkö Janne Muhonen.
Maa- ja metsätalous

