
EK:n Kasvun ReStart

10.02.2025 | Yrityselämässä tapahtuu
Suomi tarvitsee rohkeita päätöksiä talouskasvun vauhdittamiseksi. Suomen taloustilanne on historiallisen heikko, eikä pelkillä säästöillä voida turvata tulevaisuuden hyvinvointia.
EK:n selvityksen mukaan yhden prosenttiyksikön nopeampi talouskasvu toisi 10 vuodessa 66 miljardia euroa lisää verotuloja. Elinkeinoelämän keskusliiton (EK) julkaisema Kasvun ReStart -julkaisu esittää toimia, joilla Suomen talous saadaan kasvu-uralle.
Kasvun mahdollistamiseksi tarvitaan verotuksen uudistamista, osaavan työvoiman saatavuuden turvaamista, sääntelyn keventämistä ja rohkeampaa kasvuhalukkuutta yrityksissä.
Neljä keskeistä askelta talouskasvun vauhdittamiseen:
1. Verotusta on kevennettävä investointien ja työn tekemisen kannustamiseksi
- Yhteisöveron laskeminen 15 prosenttiin vauhdittamaan yritysten investointeja
- Perintö- ja lahjaveron poistaminen kotimaisen omistajuuden vahvistamiseksi
- Osinkoverotuksen yksinkertaistaminen yritysten kasvuhalukkuuden lisäämiseksi
- Ansiotuloverotuksen ylimpien marginaalien keventäminen työntekoon kannustamiseksi
2. Työvoiman saatavuus on turvattava osaajien maahanmuutolla
- Tavoitteena 45 000 nettomääräistä kansainvälistä osaajaa vuosittain, jotta työikäinen väestö ei supistu
- Ulkomailla asuville suomalaisille kannusteet palata Suomeen työn ja yrittäjyyden pariin
3. Sääntelyä on kevennettävä investointien edistämiseksi
- Yritysten hallinnollisen taakan vähentäminen ja lupaprosessien nopeuttaminen
- Suomi EU:n sujuvimmaksi ja ennustettavimmaksi yritysympäristöksi
4. Asennemuutosta tarvitaan – kasvua on uskallettava hakea
- Yritysten hallitusten ja johdon sitouduttava kasvustrategiaan
- Kansainväliset markkinat hyödynnettävä rohkeammin
Nyt tarvitaan määrätietoisia päätöksiä
EK:n mukaan Suomi ei voi jäädä odottamaan talouskasvun palaamista itsestään. Kasvun mahdollistavat ratkaisut ovat olemassa, mutta ne vaativat poliittista tahtoa ja rohkeita päätöksiä. Samalla EK kutsuu yritysten omistajat, hallitukset ja johdon tarkastelemaan liiketoimintansa mahdollisuuksia uuden kasvun näkökulmasta.
– Kasvu ei synny itsestään – se vaatii ennakkoluulottomuutta, investointeja ja kykyä hyödyntää muuttuvaa toimintaympäristöä. Haastamme suomalaiset yritykset arvioimaan strategiansa uudelleen: tähtäävätkö ne aktiivisesti kasvuun ja investointeihin vai pitäytyvätkö ne liian varovaisessa toimintamallissa? Nyt on aika varmistaa, että myös yritysten strategia on linjassa tulevaisuuden kasvutavoitteiden kanssa, EK:n hallituksen puheenjohtaja Aaro Cantell toteaa.
– Suomi on tilanteessa, jossa meillä ei ole varaa jäädä paikoillemme. Meidän on tehtävä rohkeita päätöksiä, jotka kannustavat yrityksiä investoimaan, työllistämään ja kasvamaan. Ilman tätä valtion velkaantuminen jatkuu ja hyvinvointiyhteiskunta heikkenee, EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies sanoo.
Haluatko oman yrityksen esille tähän?
Katso myös tämä

Rakentaminen on kääntymässä kasvun tielle
Rakennusteollisuus RT:n tämän vuoden ennuste kaikille rakentamisen lajeille on positiivinen.
Yrityselämässä tapahtuu, Rakentaminen

Yli 200 yritystä ehdottaa pääministerille lisätoimia teollisuuden uudistamisen ja kestävän kasvun edistämiseksi
Julistuksen mukaan teollisuuden toiminta- ja kasvuedellytykset on nostettava poliittisessa päätöksenteossa tärkeysjärjestyksen kärkeen.
Yrityselämässä tapahtuu, Teollisuus