
Suomen ensimmäinen täyssähköinen kuorma-auto Riverian logistiikka-alan koulutuskäyttöön

Kuvassa vasemmalta myyntipäällikkö Ville Nevalainen Scanialta sekä koulutuspäällikkö Aki Hankilanoja ja projektipäällikkö Tapio Tolvanen Riveriasta.
17.01.2023 | Koulutus ja opiskelu
Liikenne sähköistyy kovaa vauhtia ja tulevaisuuden kuljettajien tulee huomioida myös täyssähköisten kuorma-autojen käyttö. Riveria haluaa olla edelläkävijä ympäristöystävällisemmän logistiikka-alan kuljettajien kouluttajana.
Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä Riveria on hankkinut ensimmäisenä logistiikan ammattilaisten kouluttajana opetuskäyttöön täyssähköisen Scania kuorma-auton. Auto on varustettu sähköisellä kylmäkoneella ja ajoakun kapasiteetti on 297 kWh.
Hankintaa on rahoitettu osin Euroopan aluekehitysrahasto EAKR:n investointihankkeella ILO – Ilmastoystävällisen logistiikka-alan osaamiskeskittymä.
Haluatko oman yrityksen esille tähän?
Katso myös tämä

Suomen joukkue menestyi hyvin maailman suurimmassa nuorten ammattitaitokilpailussa
Maailman suurin nuorten ammattiosaamisen MM-kilpailu WorldSkills järjestettiin syyskuussa Lyonissa.
Koulutus ja opiskelu

Vantaan steinerlukiossa aloittaa Suomen ensimmäinen historialinja
Opiskelu Vantaan steinerkoulun lukiossa on luokkamuotoista, opetustarjonnassa on paljon taito- ja taideaineita, ja ilmapiiri on kodikas.
Koulutus ja opiskelu