
Suomen Konetalo Oy – trukit ja trukkipalvelut milloin vain, missä vain

03.11.2020 | Teollisuus
"Meillä on vankka, yli 20 vuoden kokemus materiaalinkäsittelylaitteiden huollosta, osaavat tekniset asiantuntijat ja myyjät, jotka löytävät ratkaisun kaikkiin materiaalinkäsittelyn tarpeisiin. Tarvitsemanne trukki löytyy helposti kauttamme. Meiltä onnistuu myös trukkihuolto kaikille merkeille."
Suomen Konetalo Oy on oululaislähtöinen kasvuyritys, joka fuusioitui tämän vuoden toukokuussa A-Trukkien kanssa. Tämän myötä toimipisteitä on nyt kahdeksan ja yritys työllistää lähes 30 henkeä.
- Suomen Konetalo tarjoaa huolto- ja varaosapalvelut, renkaat, akut, uudet ja käytetyt trukit, vuokrauksen ja rahoitus- ja leasingratkaisut entistä kattavammalla verkostolla ympäri Suomen. Toimipisteemme sijaitsevat Kokkolassa, Oulussa, Turussa, Riihimäellä, Hämeenlinnassa, Tampereella, Porissa ja Varkaudessa. Vaikka markkinatilanne on tällä hetkellä epävakaa ja vaikeasti ennustettava, haluamme Suomen Konetalon osalta pitää rattaat pyörimässä. Kovalla työllä ja yhteisvoimin selviämme tästä tilanteesta mahdollisimman kivuttomasti, sanoo yrittäjä Timo Peltola.
Trukkeja joka lähtöön
Suomen Konetalo myy ja maahantuo Doosan, Crown, Raniero, Bomaq, V. Mariotti ja Bulmor -trukkeja kaikenlaiseen materiaalinkäsittelyyn. Valikoimaan kuuluvat korkealaatuiset laitteet sisälogistiikan hallintaan, vastapainotrukit, joiden nostokyky on jopa 45 000 kg sekä kylki- ja nelitietrukit ja konttikurottajat.
- Trukkimallistostamme löytyy ratkaisu tilanteeseen kuin tilanteeseen, vakuuttaa Peltola.
- Huolto- ja korjaustöissä olemme oppineet paljon kuluneiden vuosien aikana, niin asiakkaiden prosesseista kuin teknisistä toteutuksista, ja nykyään meillä on myös valmistajien tekniset asiantuntijat tukena. Kenttähuoltopalvelu kattaa koko Suomen ja huolto- ja korjaustöitä tehdään kaikille merkeille. Monipuolisesti varustelluilla huoltoautoilla huoltotoimenpiteet onnistuvat kätevästi asiakkaan tiloissa, jatkaa Peltola.
Trukkikauppa.com
Trukkikauppa.com on Suomen Konetalon portaali uusien ja käytettyjen trukkien myyntiin. Marraskuun alussa sivut muuttuvat täydenpalvelun verkkokaupaksi, josta asiakkaat löytävät myös trukkien lisävarusteita sekä turvavarusteita.
- Ostaminen siirtyy koko ajan enemmän ja enemmän verkkoon. Verkkokaupan tavoitteena on helpottaa asiakkaan ostoprosessia, toteaa Peltola.
Turvallisuudesta ei tingitä
- Korkealaatuinen työnjälki vaatii monipuolista osaamista työntekijöiltä ja hyviä työoloja. Trukkivalmistajat järjestävät säännöllisesti koulutuksia uusimmista teknologioista ja huolto- ja korjaustöihin on laadittu työturvallisuusohjeet, joita työntekijät noudattavat töissään. Työntekijöiden hyvinvointiin panostetaan työnsuunnittelulla ja tiimityöllä.
- Työntekijöiden turvallisuus on meille elintärkeää, siitä ei tingitä. Myös työn laatuun ja ergonomiaan panostetaan jatkuvasti, korostaa Peltola.
Toimintaa kehitetään asiakasta kuunnellen
Suomen Konetalon toimintaa kehitetään jatkuvasti asiakaslähtöisesti. Timo Peltola kertoo, että tämän vuoden puolella on lanseerattu uusi sähköinen kaluston hallintajärjestelmä Fleet Master ja Doosanin 9 – sarjan trukit.
- Fleet Master on Suomen Konetalon tarjoama upouusi kaluston hallintajärjestelmä, jonka avulla pystytään entisestään tehostamaan yrityksen omia ajotoimintoja. Tämä tarkoittaa tarkkoja ja ajantasaisia tietoja kaikista ajoista reaaliajassa. Kyseisen ohjelmiston avulla voidaan myös parantaa varaston turvallisuusolosuhteita ja nostaa tuottavuutta aivan uudelle tasolle.
- Järjestelmä on helppo asentaa, vaikka kalusto koostuisi eri merkin trukeista. Sitä voidaan myös modifioida asiakkaan tarpeiden mukaan. Lisäksi sähkötrukeissa on CAN-väyläyhteys, jolloin huoltokutsut välittyvät suoraan sopimuksen mukaan huoltoyhteistyökumppanille ja kalustovastaavalle.
- Uudet 9-sarjan trukit jatkavat edelleen Doosanin tuotesarjan perinteitä, joissa korostetaan yksinkertaista ja tehokasta suorituskykyä, mutta myös trukkien maksimaalista kestävyyttä sekä alhaisia käyttökustannuksia. Näillä koneilla vaativatkin työt saadaan hoidettua. Kannattaa ottaa meihin yhteyttä, niin kerromme mielellämme lisää, korostaa lopuksi Peltola.
www.suomenkonetalo.fi
Artikkeli on julkaistu Teollisuusuutiset-lehdessä 4/2020.
Haluatko oman yrityksen esille tähän?
Katso myös tämä

Revisolin Itä-Suomen toimintoja hoitaa uusi tytäryhtiö – Kuopiossa pyörähti käyntiin rakennus- ja purkujätteiden vastaanotto
Revisol Oy on keskittänyt Kuopion, Joensuun ja Lappeenrannan yksiköidensä toiminnot uuteen tytäryhtiöön, jonka nimi on Revisol Itä-Suomi Oy.
Yrityselämässä tapahtuu, Rakentaminen, Teollisuus

Meriliikenne on Suomen ulkomaankaupan tärkein kuljetusmuoto
Suomen talous nojaa vientiin. Jopa yli 90 % Suomen ulkomaankaupan viennistä ja tuonnista kulkee satamien kautta.
Yrityselämässä tapahtuu, Teollisuus