
Esivalmistetut Balanuksen teollisuusputkistot nopeuttavat vaativien hankkeiden valmistumista

Putkisiltayksikkö valmiina kannakkeessa.
13.05.2026 | Teollisuus
Balanus Oy toimittaa teollisuusputkistoja ja teknisiä laitteistoja esimerkiksi datakeskuksiin, vihreän siirtymän projekteihin ja prosessiteollisuuden tarpeisiin.
Viisi kilometriä jäähdytysputkistoa datakeskuksen laajennukseen
Tuorein Balanuksen toteuttama ison mittaluokan projekti oli Mäntsälässä sijaitsevan Nebiuksen datakeskuksen laajennukseen liittyvä jäähdytysjärjestelmätoimitus, joka sisälsi putkistot ja runsaasti laitteita. Datakeskus valmistui vuoden 2026 alkupuolella.
Tekoälyinfrastruktuuriin keskittyvän Nebiuksen Mäntsälän keskus on yksi Euroopan johtavista energiatehokkaista AI-laskentaan optimoiduista GPU-superlaskentakeskuksista. Laajennushankkeessa rakennettiin kaksi tehokasta yksikköä lisää, jolloin keskuksen kapasiteetti kasvoi 25 megawatista 75 MW:iin.
Balanus asensi datakeskukseen yhteensä noin viisi kilometriä jäähdytysputkistoa. Putkistoon tuli hitsisaumoja n. 14 000 kpl ja laippaliitoksia n. 3 000 kpl.
Hitsaustyöt tehtiin kokonaan Balanuksen esivalmistuksessa, joten esivalmistusaste oli 100 %. Kohteessa suoritettiin pelkästään putkistojen ja laitteiden asennus. Esivalmistus kesti noin 3 kk, putkisto- ja laiteasennukset työmaalla n. 4 kk.
Jäähdytysputkistot toimitettiin datakeskukseen puhtaina ja tulpattuina. Balanus varmistaa putkistojen puhtauden hapotuksella, joka poistaa hitsausjäämät. Projekti-insinööri Arttu Vuoristo kertoo, että tällä tavoin voidaan lyhentää käyttöönottovaiheen pesu- ja huuhteluaikaa.
– Tilaajalle on tärkeää saada laitos nopeasti käyttöön. Datakeskukset ovat arvokkaita investointeja. Jokainen viikko, jolla käyttöönottoa voidaan nopeuttaa, tarkoittaa tuottoja tilaajalle.
Putkistokomponenttien esivalmistus suoritetaan yleensä Balanuksen tehtaalla, mutta parhaillaan (kevät 2026) toimituksessa olevan datakeskuksen läheisyyteen on etenemähallinnan varmistamiseksi perustettu asennuskokonaisuuksien kokoonpanopiste, joka valmistaa mm. putkisiltayksiköitä.
Poikkeuksellinen aikataulu, onnistunut lopputulos
Balanus Oy:n toimitusjohtaja Jussi Tokolan mukaan datakeskuksen laajennuksen jäähdytysjärjestelmätoimitus oli yksi Balanuksen historian haastavimmista urakoista.
– Haaste ei johtunut työn laajuudesta, vaan poikkeuksellisen tiukasta aikataulusta. Vastaavan kokoinen urakka toteutetaan normaalisti noin vuodessa, mutta nyt aikaa oli reilut puoli vuotta. Pysyimme aikataulussa, ja loppuasiakas oli erittäin tyytyväinen.
– Nebius-hanke hallittiin erinomaisen toimittajaverkoston avulla. Yhteistyö on onnistumisen olennainen tekijä, Tokola korostaa.
Kaukolämpövoimalaitokseen Balanus toimitti laitoksen hukkalämmönkeruujärjestelmät sisältäen teollisuusputkistot (yht. noin 2 km) ja laitteet. Asennusten ja asennusreittien yhteensovittaminen useiden järjestelmätoimittajien kanssa edellytti aktiivista yhteistyötä kaikkien osapuolien kesken.

Tasaista laatua tehdasolosuhteissa
– Pyrimme kaikessa siihen, että työtä tuodaan työkohteesta mahdollisimman paljon tehtaallemme, tiivistää Jussi Tokola.
Balanuksen esivalmistuksen avulla saavutetaan korkea ja tasainen putkistolaatu, aikataulujen pitävyys, työmaiden siisteys, hävikin minimointi ja taloudellinen tehokkuus. Balanus tekee esivalmisteina olosuhteiltaan vakioiduissa tehdasolosuhteissa yleensä n. 60–100 % teollisuusputkistoprojektin valmistustöistä.
Perinteisessä menetelmässä työmaalle tilataan kaikki teollisuusputkistojen osat: putket, venttiilit jne. Putkia sitten paikan päällä mitotaan, katkotaan ja esivalmistetaan. Työ vaatii paljon tilaa, jolloin putkistourakoitsija usein on muiden urakoitsijoiden tiellä.
Sen sijaan Balanuksen toimitusprosessissa toteutus mietitään esivalmistesuunnittelussa 3D-mallinnettuna. Kaikki yksityiskohdat on valmiiksi mietitty ja dokumentoitu, joten esivalmistuksen ja asennuksen työntekijän tarvitsee vain toimia suunnitelman mukaisesti. Työ on nopeaa ja tehokasta.
– Pystymme tekemään asennukset puolta nopeammin kuin perinteisellä tavalla, Jussi Tokola mainitsee.
Logistiikkakeskuksen laajennuksen jäähdytysjärjestelmätoimitukseen kuuluivat putkistot (n. 2 km), venttiiliryhmät ja jäähdyttimet. Logistiikkakeskus oli täydessä toiminnassa koko asennustyön ajan, joten työalueet täytyi huolellisesti sovittaa yhteen asiakkaan logistiikkatoimintojen kanssa.

Teollisuusputkistot räätälöidään kohteen ja prosessin vaatimuksiin
Balanuksella on vankkaa kokemusta teollisuusputkistojen toimituksista budjetissa ja aikataulussa pysyen.
– Olemme joustava ja muuntautumiskykyinen toimija. Pystymme toimittamaan suuriakin teollisuusputkistokokonaisuuksia laadukkaasti ja ajallaan, toteavat Jussi Tokola ja Arttu Vuoristo.
Balanus toimittaa putkistojärjestelmiä esim. datakeskusten palvelinten jäähdytykseen, teollisuuslaitosten tuotantoprosesseihin, elintarviketeollisuuden kylmäketjuihin ja rakennusten LVI-järjestelmiin, kuten kaukokylmä- ja lämmitysverkkoihin. Ratkaisu räätälöidään aina käyttökohteen vaatimusten perusteella.
– Tilaaja ja kohteen käyttötarkoitus määrittelevät sen, mitä komponentteja käytetään. Tilaaja hyväksyy kaikki komponentit ennen niiden toimittamista, Vuoristo sanoo.
Eteläsuomalaisen paikkakunnan kaukolämpöverkoston välipumppaamoon Balanus valmisti ja asensi teollisuusputkistot (koot DN15–DN600) sekä hoiti pumppujen asennuksen. Esivalmistus kesti noin kuukauden, asennustyöt putkistoeristykset mukaan lukien n. 2 kk.
Työmaa oli logistisesti haasteellinen, koska kohderakennus ja tontti olivat ahtaita. Balanuksen toimitus sujui aikataulussa. Pääurakoitsija kommentoi: "Yhteistyö Balanuksen kanssa onnistui hyvin, ja työ eteni jouhevasti. Urakoitsijan suuntaan yhteistoiminta on ollut sujuvaa, ja suunnitelmat olivat hyvin laadittuja."

Ainutlaatuinen toiminnanohjausjärjestelmä
Balanuksen itse kehittämän Command Base™ -toiminnanohjausjärjestelmän avulla projektin osapuolet pysyvät työn edistymisestä ajan tasalla.
– Command Basea™ käyttävät sekä urakoitsijan eli meidän työntekijämme, että asiakkaan edustajat. Järjestelmässä meillä on reaaliaikainen tieto kunkin esivalmisteen etenemisestä koko toimitusketjussa, Jussi Tokola kertoo.
Command Basella™ hallitaan osatoimitusten oikea-aikaisuutta ja saapumisjärjestystä, mikä on etu varsinkin logistisesti haastavissa kohteissa. Järjestelmä on erittäin havainnollinen, koska se esittää tiedot 3D-malleina.
– Asentajan on helppo löytää oikeat paikat ja edetä asennustyössä oikeassa järjestyksessä. Projektin etenemistä havainnollistetaan selkein värikuvin. Järjestelmä on suureksi avuksi myös mm. NDT-tarkastuksissa, kuvailee Arttu Vuoristo.
Balanus pyrkii jatkuvasti kehittämään toimintaansa. Viime aikoina yhtiö on investoinut uusiin, nykyaikaisiin työkoneisiin, kuten uuteen putkilaserleikkuriin ja nosturiautoon.
– Modernit koneet ja välineet tehostavat materiaalikäyttöä, parantavat esivalmisteiden laatua ja auttavat kappaleiden sujuvaa käsittelyä työmaalla. Samalla hiilijalanjälkemme pienentyy. Huippuunsa hiotun esivalmisteiden suunnittelujärjestelmän ansiosta pystymme myös tehokkaasti minimoimaan materiaalihukkaa ja välttämään turhaa ajoa työmaille vajailla kuormilla.

Balanus Oy
Palomäentie 9, Mäntsälä
020 757 9810
Kiwan auditoimat sertifikaatit
- SFS-EN ISO 3834-2: Metallien sulahitsauksen laadunhallinta
- SFS-EN ISO 1090: Hitsattujen teräsrakenteiden tekniset vaatimukset ja laadunhallinta
- Moduuli A2: Painelaitteiden (esim. teollisuusputkistot) valmistus-, korjaus- ja muutostöiden laadunhallinta
Haluatko oman yrityksen esille tähän?

