
Sähkön huippuhinnat ja negatiiviset tunnit jäivät vähiin

02.05.2025 | Teollisuus
Leuto talvi, pakkaspiikkien puuttuminen ja tasaisesti toiminut sähköntuotanto tasoittivat sähkön hintavaihteluita verrattuna edelliseen talveen. Sähkön hintavaihtelut avaavat jatkuvasti mahdollisuuksia uudelle liiketoiminnalle, joka tasoittaa markkinoita. Myös kuluttajat osaavat yhä paremmin rytmittää sähkön käyttöään ja tarjoavat näin joustoa markkinoille.
Suomessa sähkö on ollut valtaosan ajasta halvempaa kuin Tukholmassa ja Oslossa marraskuusta 2024 alkaen. Keski-Euroopassa ja Virossa sähkö on ollut selvästi kalliimpaa kuin Suomessa. Viron hintaa nostaa Estlink 2 -kaapeliin kohdistunut tuhotyö joulupäivänä. Suomen hintaa kaapelirikko on vastaavasti laskenut, kun kysyntää on ollut vähemmän.
Sähkön tuotanto on toiminut tasaisesti, pakkashuiput ovat jääneet mataliksi, ja sähkön hintavaihteluita tasaava liiketoiminta on alkanut leikata hintakuoppia. Sähkökattiloiden käyttö lämmityksessä on lisääntynyt tuntuvasti edellisiin lämmityskausiin verrattuna.
– Estlink 2 -kaapelin katkeaminen nosti nopeasti sähkön hintaa Virossa, samaan aikaan Suomessa se vaikutti hintaa alentavasti, kun tarjontaa oli viennin vähetessä enemmän, toteaa Energiateollisuus ry:n toimitusjohtaja Jukka Leskelä.
Ääriolosuhteiden vähäisyyden vuoksi huippuhinnat jäivät huomattavasti matalammiksi kuin edellisenä talvena. Kuluttajan kannalta vielä merkitsevämpi ero on keskihinnoissa.
– Olimme myös onnekkaita, kovimmilla pakkasilla olemme myös tuoneet sähköä Virosta, mutta nyt talven pakkashuiput jäivät etelärannikolla alle 20 asteen, eikä tarvetta ollut.
Talvi oli leuto ja se on tasoittanut hintoja, mutta myös markkinat ovat toimineet hyvin, ja ne ovat alkaneet tasoittaa hintavaihteluita, jotka johtuvat vaihtuvan tuotannon osuuden kasvusta.
Haluatko oman yrityksen esille tähän?