LinkedinFacebook
Pyydä tarjous

SaimaanVirta ry – työllisyyden tukemista ja ihmisten kohtaamista

Digipalvelut
05.06.2020 | Yrityselämässä tapahtuu
SaimaanVirta ry on työllisyyden ja opintojen edistäjä, joka toimii Etelä-Karjalan alueella. Työpajoja on Imatralla, Ruokolahdella ja Rautjärvellä. Yhdistyksen palvelut täydentävät kunnallisia sekä maakunnallisia palveluita ja tarjoavat niille vaihtoehdon.Yrityksille yhdistys tarjoaa monipuolisia palveluita, joita ovat esimerkiksi piha-alueiden hoito- ja kunnossapitotyöt, pienimuotoiset remontti- ja rakennus sekä alihankintatyöt. Siivouspalveluita sekä kauppatavaroiden keräily- ja kotiinkuljetuspalvelua järjestetään niin yksityisille kotitalouksille kuin yrityksille. Päätoimialuetta on Etelä-Karjala.- Me autamme nuoria ja työttömiä työllistymään sekä yrittäjiä löytämään työntekijän heidän tarpeisiinsa tai vaikka lisäapua yksittäisiin projekteihin. Yhteistyössä yritysten kanssa tarjoamme myös pitkäaikaistyöttömille mahdollisuuden päivittää osaamistaan. Yhdistyksemme palveluita käyttämällä tuetaan samalla Imatran seutukunnan työllisyyttä. Olemme myös Etelä-Karjalan Sosiaali-ja terveystoimen, EKSOTEn kuntouttavan työtoiminnan palvelusetelituottaja, kertoo toiminnanjohtaja Eija Palsinajärvi-Äikäs.TyönVuoksi ry on nykyisin SaimaanVirta ryTyönVuoksi ry ja IntoPajat ry yhdistyivät viime vuoden elokuun alkupuolella. Yhdistyksen uudeksi nimeksi valittiin SaimaanVirta ry. - SaimaanVirta ry jatkaa perustajayhdistysten työtä perinteisenä työpajatoiminnan järjestäjänä ja uusien valmennuspalveluiden tuottajana. Yhdistyksen toiminta-alue on edelleen Etelä-Karjala. Työpajatoimintaa (toimipisteitä) on Imatralla, Rautjärvellä ja Ruokolahdella. Toiminnassa on vuosittain noin 450 valmentautuja-asiakasta, joista noin 40 % on alle 30-vuotiaita nuoria, sanoo Eija Palsinajärvi-Äikäs.Kiertotaloudella vahvasti eteenpäinYhdistys painottaa kaikessa toiminnassaan yhteiskunta vastuullisuutta ja sitä kautta myös kiertotalouden merkitystä. Esimerkkinä näistä ovat yhdistyksen omat kierrätysmyymälät sekä Partex poistotekstiili- paja.- Meillä on avautunut juuri uusi kierrätysmyymälä 4.5 osoitteessa Karhumäenkatu 6 (vanha Prisman kiinteistö Mansikkalassa). Kierrätysmyymälän aukioloajat arkisin ovat klo 10-17 ja se toimii jatkossa myös käytöstä poistetun tekstiilin vastaanottopisteenä.- Partex-paja ottaa maksutta vastaan vaatteita ja kankaita yksityisiltä, yhteisöiltä ja yrityksiltä. Tavoitteena on kierrättää valtaosa materiaalista joko sellaisenaan tai korjattuna edelleen käytettäväksi. Käyttökelvoton tekstiili murskataan ja toimitetaan eteenpäin raaka-aineeksi uusiotuotteisiin. Lisätietoa löytyy kotisivuiltamme www.saimaanvirta.fi.- Kannustamme tekstiilialan yrittäjiä ja eri alojen toimijoita olemaan meihin yhteydessä, jos kierrätetyn tekstiilin hyödyntäminen kiinnostaa. Tervetuloa myös asioimaan uudistuneisiin tiloihimme, kehottaa lopuksi Eija Palsinajärvi-Äikäs.Artikkeli on julkaistu Kaakkois-Suomen Yritysmaailma -lehdessä 1/2020.