
Kenset Oy – paloturvallisuutta puusta ja lasista

03.02.2020 | Sosiaali- ja kuntatalous
Kenset Oy on vahvasti perehtynyt rakenteelliseen palosuojaukseen. Yrityksen tuotteita ovat paloikkunat, palolasiseinät sekä palo-ovet puusta ja lasista. Toimitukset ja tuotteet räätälöidään asiakkaan toiveiden mukaisesti, voimassa olevien määräysten mukaisesti. Kensetin tyyppihyväksytyt, paloa rajoittavat, KENSET 2000FR -elementit antavat laajat mahdollisuudet osastoinnin suunnitteluun erilaisilla muodoilla ja pinnoilla. Erikoislasielementit, kuten lyijylasi-, sähkölasi- ja ääneneristyslasielementit tai hiekkapuhalletut/maalatut tilanjakoelementit, on mahdollista toteuttaa samanlaiseen, yhtenäiseen ulkonäköön.
– Olemme toimittaneet mm. Lastensairaalaan sata luokiteltua liukuovea. Kotkan Careaan olemme toimittaneet toista sataa liukuovea sekä palo- ja äänieristysikkunoita yli kaksi sataa. Muita merkittävän kokoisia sairaalakohteita ovat olleet viime aikoina mm. Kajaanin uuden sairaalan toista sataa liukuovea, Joensuun sairaalan laajennus, Mikkelin Esper, Katriinan sairaala Vantaa, Tampereen Tekonivelsairaala Coxa, Turun Medisiina, Äänekosken terveysasema, toimitusjohtaja Markku Virtanen listaa.
Lue artikkeli näköislehdestä sivulta 21.
Sosiaali- ja kuntatalous 1/2020
Haluatko oman yrityksen esille tähän?
Katso myös tämä

Ikääntyneet eivät ole yhdestä puusta
Vanhus- ja lähimmäispalvelun liitto VALLI ry:ssä on käynnissä Moni-ikä-hanke, jonka tavoitteena on edistää ikääntyvien ja vanhojen ihmisten yhdenvertaisuutta.
Sosiaali- ja kuntatalous

Erikoisovet ja -ikkunat puusta ja lasista
Kenset Oy on erikoistunut yhdistämään puuta ja lasia ovina ja ikkunoina vaativiin kohteisiin.
Sosiaali- ja kuntatalous